Nutritionsutbildning för läkarstudenter

Rätt kost spelar en nyckelroll i förebyggande och behandling av sjukdomar. Många patienter förstår denna koppling och vänder sig till läkare för vägledning om kost och fysisk aktivitet. Den faktiska läkarpraktiken är dock ofta otillräcklig för att ta itu med näringsaspekterna vid sjukdomar som cancer, fetma och diabetes.

Nutritionsutbildning för läkarstudenter

Läkare känner sig inte bekväma, självsäkra eller tillräckligt förberedda för att ge en näringsrådgivning, vilket kan vara relaterat till suboptimala kunskaper om grundläggande näringsvetenskapliga fakta och förståelse för potentiella näringsinsatser.

Historiskt sett har näringsutbildning varit underrepresenterad på många medicinska skolor och utbildningsprogram. Våra undersökningar över ett decennium visar att de flesta medicinska skolor fortfarande inte garanterar en adekvat näringsutbildning, och de producerar inte akademiker med de näringskompetenser som krävs i en medicinsk praktik. Läkare, patienter och läkarstudenter behöver helt klart mer träning i kostbedömning och åtgärder.

Läkarens näringskunskaper och praxis

Trots den utbredda uppfattningen av sambandet mellan kost, förebyggande av sjukdomar och behandling, kommer läkare ofta till korta när det gäller att ta itu med näringsaspekterna av sjukdomar som cancer, fetma och diabetes hos sina patienter.

Vad är näringsmedicin

Flera undersökningar har undersökt läkares praktikbeteende. Sammantaget har dessa undersökningar visat att läkare är överens om vikten av näring i sin medicinska verksamhet men känner sig inte bekväma och tillräckligt förberedda för att ge kostrådgivning till sina patienter. I en undersökning av nuvarande praktikbeteenden engagerade läkare överviktiga, vuxna patienter i viktminskningsrådgivning vid endast 11 % av mötena. De ​​flesta håller med om att läkarnas näringsrådgivning inte är optimal.

En del av problemet verkar relatera till en otillräcklig närings- och kostkunskap. Patienter litar på sina läkare som en källa till näringsinformation; dock rapporterade en analys att läkares näringskunskaper till och med i många fall kan vara mindre än patientens inom vissa ämnen. Undersökningar som undersökt specifik näringskunskap hos patienter, läkarstudenter och praktiserande läkare  har funnit att medelvärdena när det gäller korrekta svar sträcker sig från ~50%–66%. Läkare inom många verksamhetsområden rapporterar att de önskar ytterligare information och utbildning inom ett brett spektrum av näringsämnen.

En annan fråga handlar om läkares själveffektivitet. Om en läkare inte känner sig kompetent att ta itu med näringsrelaterade problem och påverka beteendeförändringar hos patienter, är det osannolikt att patienter kommer att få noggranna näringsbedömningar och insatser från den läkaren. Undersökningar har visat att det hos läkare finns en låg självrapporterad kompetens när det gäller att ge kostrådgivning till sina patienter.

Med den växande betydelsen av nutrition för att förhindra spridningen av fetma- och diabetesepidemierna är det alarmerande att många läkare fortfarande saknar den kunskapsbas, förtroende och kliniska färdigheter som behövs för att identifiera de näringsproblem som finns hos deras patienter för att ordinera effektiva näringsinsatser.

Det är tydligt att det finns brister i läkarutbildningen. Det som för närvarande händer inom läkarutbildningen kan kasta lite ljus över möjliga lösningar för att säkerställa näringskompetens hos läkare.

Nutritionsutbildning för läkarstudenter

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *