Är du utbränd?

Kan du uppleva utbrändhet?

Alla upplever stressiga perioder under hela livet, men tyvärr är det många som är mer stressade än någonsin. Människokroppen tål bara en viss mängd stress, vilket kan leda till det tillstånd som kallas ”utbrändhet”.

Är du utbränd

Vad är utbrändhet?

En allmänt accepterad definition av utbrändhet är:

 • Ett tillstånd av kronisk stress som kan leda till fysisk och känslomässig utmattning, cynism, avskildhet och känslor av ineffektivitet

Utbrändhet uppträder inte över en natt. Det smyger sig långsamt på när stressen byggs upp.

Vem kan drabbas av utbrändhet?

En myt om utbrändhet är att det bara är vissa personer som drabbas – personer som ligger längre upp på karriärstegen, eller personer som lätt blir stressade. Sanningen är att utbrändhet kan drabba vem som helst. Från VD till praktikant, alla som upplever en pågående stress av något slag kan vara sårbara, även människor som inte arbetar utanför hemmet t.ex. föräldrar och hemmafruar.

Tecken och symtom på utbrändhet

Tecken och symtom på utbrändhet

Utbrändhet kan visa sig på många sätt, med fysiska och psykiska tecken.

Några av de vanligaste symtomen inkluderar:

 • Trötthet som inte går att lindra med bara sömn.
 • Apati mot upplevelser som vanligtvis är njutbara, som hobbyer.
 • Minskad produktivitet.
 • Dålig koncentration och minne.
 • Ökad infektionskänslighet.
 • Sömnlöshet.
 • En känsla av rädsla.
 • Huvudvärk.
 • Bröstsmärtor och hjärtklappning.
 • Dålig aptit.
 • Ångest och/eller depression.
 • Humörsvängningar, inklusive ilska och irritabilitet.
 • Pessimism.
 • Hopplöshet.

Det är viktigt att komma ihåg att stress kan påverka alla system i kroppen, så du kan även uppleva andra symtom på grund av utbrändhet.

Vad orsakar utbrändhet?

Generellt sett är utbrändhet en kombinationen av många faktorer, inklusive:

 • Dålig kvalitet och/eller mängd sömn.
 • Höga stressnivåer.
 • Dålig kost.
 • Livsstilsfaktorer, som att inte träna.

Du kanske inte kryssar i alla dessa rutor. Men för många människor finns det ingen enskild orsak att skylla på, så det är inte en lätt lösning. Att återhämta sig från utbrändhet kan ta tid och kräver ett holistiskt och personligt förhållningssätt.

Återhämtning är möjlig

Att återhämta sig från utbrändhet kan ta tid och kräver ett holistiskt och personligt förhållningssätt.

Tips för att bota utbrändhet

Det finns några enkla förändringar du kan göra idag som inte bara kan hjälpa till att behandla utbrändhet utan också kan förhindra att den uppstår.

Få kvalitetsvila

En stressad kropp behöver mycket sömn för att inte bara läka de fysiska effekterna av stress utan också för att rensa ut hjärnan över natten. Genom att prioritera en god natts sömn kan du faktiskt bli mer produktiv än om du fortsatte arbeta hela natten.

Vad är livsstilsmedicin

Ät en stressmotverkande kost

Känslomässigt ätande kan leda oss till mindre än idealiska kostval. Genom att fokusera på hela livsmedel kan du stödja din kropp genom stressen.

Magnesium och B-vitaminer är två av de viktigaste näringsämnena för en stressad kropp. Magnesium finns i mörk choklad, gröna bladgrönsaker, nötter, frön och baljväxter. B-vitaminer finns i en mängd olika grönsaker, nötter, frön, baljväxter, kött, fisk, ägg och fågel.

Implementera stresshanteringsstrategier

Stresshantering är en viktig aspekt för att återhämta sig från utbrändhet. Det finns många sätt att hantera stress. Skonsam träning, andningsövningar och meditation är bara några exempel. Vissa kan också behöva överväga att söka professionell hjälp för att implementera ett stresshanteringsprogram som passar deras preferenser.

Håll dig social

Utbrändhet är en enorm aspekt av stress. Men det finns också ett signifikant samband mellan utbrändhet och ensamhet. När du känner dig utmattad kan det vara lätt att isolera dig. Men brist på social anknytning kan minska din livslängd med 70% och öka risken för hjärtsjukdomar med 30%. Om du inte känner att du kan umgås med andra är det dags att överväga att söka hjälp.

Bara sluta

Detta kan tyckas som om det är omöjligt, särskilt om din att-göra-lista aldrig tar slut. Men att driva igenom allting kan vara mindre produktivt än att ta en paus. Om du sitter fast vid din e-post eller telefon, stäng av ett tag – en timme, en dag eller en hel helg. Din kropp kommer att tacka dig.

Är du utbränd?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *